Novice

Zimska številka Pikapolonice že v prodaji!

Zimska izdaja revija za otroke Pikapolonica je na voljo v marketih Mercator, Tuš, Jager in Leclerc.

 

Vse novice

Temenice pri dojenčkih

Temenice, rumene luske na glavici, so pri dojenčkih zelo pogoste. Lahko so omejene le na nekaj predelov lasišča, lahko pa so razširjene tudi po drugih delih glavice: po čelu, obrazu, obrveh, v kožnih gubah za ušesi in tudi na podpazduhah.
temenice_glavica_1.jpg

Temenice so videti so kot bele luske ali rumenkaste krastice, ki so včasih nekoliko rdeče. Videti so malo mastne. Najpogostejše so pri treh mesecih, pojavljajo pa se še pri malčkih do tretjega leta, čeprav večinoma izginejo pred prvim rojstnim dnem, običajno okoli devetega meseca. Opazimo jih pri 70% dojenčkih.

Kdaj se pojavijo temenice?
Lahko se sicer zgodi, da se temenice pojavijo prvič šele med prvim in četrtim letom, a to je zelo redko. Nič nevarnega niso in tudi dojenčka ne motijo, videti pa niso lepe. Niso posledica slabe higiene ali kakšne bolezni, so le ena od oblik seboričnega dermatitisa, ki se pojavi pri najmlajših.

Kaj natanko temenice povzroča, ne vemo, verjetno pa nanje vpliva več faktorjev, kot so vreme, hormonska raven v telesu, glivična okužba in prehrana. Temenice pa niso posledica alergije.

temenice_celo.jpg

Naravno proti temenicam
Temenice bodo izginile same, če pa bi se jih radi čim prej znebili, to počnite zelo nežno in z naravnimi sredstvi.
Na temenice mu najprej zelo zelo nežno s krožnimi gibi vmasirajte kapljico naravnega olja za nego dojenčkove kože. Ne praskajte temenic z nohti, da mu ne poškodujete kože! Olje pustite na temenicah poljubno dolgo. Lahko le nekaj minut, lahko en dan.

Nato mu mesto umijte z nežnim šamponom za dojenčke. Nikar ne uporabite šampona proti prhljaju za odrasle! Šampona ne uporabljajte prepogosto, ker izsušuje kožo, to pa slabi njeno dobro delovanje.

Nato mu temenice pokrtačite z zelo mehko krtačo.  

Kreme za nego kože ne mažite nanje, če vam je ne priporoči otrokov pediater.

temenice_olje.jpg
temenice_krtaca.jpg

Kdaj k zdravniku?
Če se vam zdi, da temenice dojenčka motijo, na to opozorite zdravnika. Pri zdravniku se oglasite tudi, če koža s temenicami pordi, če se na hrasticah pojavi prosojna kapljica neke tekočine, če koža postane toplejša kot okolica ali če zavohate neprijeten vonj. To so znaki okužbe, ki jo boste zdravili po zdravnikovih navodilih.
V redkih primerih so temenice znak težav z imunskim sistemom, toda pri takšnih dojenčki je pogosta tudi driska, njihova teža pa slabo narašča, temenice pa so razširjene po vsem telesu. Pediater in vi tega ne bi spregledali.

Loading ...
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.