Novice

Zimska številka Pikapolonice že v prodaji!

Zimska izdaja revija za otroke Pikapolonica je na voljo v marketih Mercator, Tuš, Jager in Leclerc.

 

Vse novice

Teža v nosečnosti

Od trenutka, ko ženska ugotovi, da je noseča, hrana postane ena večjih skrbi še celo za ženske, ki se s prehrano sicer ne obremenjujejo preveč. Kaj in koliko naj nosečnica je, da se bo plod najbolje razvijal? Prav gotovo imamo ženske ves čas nekje v ozadju tudi strah pred tem, da bi se preveč zredile in postale neprivlačne, pa če to sebi in drugim priznamo ali ne. Za ženske, ki imajo urejeno prehrano in se nikoli niso borile z odvečnimi kilogrami, je ta skrb manjša, vsekakor pa je umestna pri tistih, ki rade pojedo več in imajo kar nekaj kilogramov preveč že pred nosečnostjo.

 Nosečnost ni čas za hujšanje!

Seveda nosečnost nikakor ni čas, med katerim bi ženska smela hujšati in slediti kateri od modnih in običajno zelo enostranskih diet. Študije namreč kažejo, da s hujšanjem rastoči plod ne le prikrajša za potrebne hranilne snovi, temveč tudi preprečuje normalen razvoj in rast nerojenega otroka, poleg tega pa lahko hujšanje, zlasti ob zelo restriktivni dieti, povzroči celo prezgodnji porod ali mrtvorojenost. Sodeč po študijah so ženske, ki so v nosečnosti hujšale ali so imele izredno nizko telesno težo, trikrat pogosteje rodile otroke z nižjo porodno težo.
Vsekakor morajo nosečnice imeti v mislih, da s hrano ne vzdržujejo le lastnega organizma, temveč tudi rastoče novo življenje, ki potrebuje za svoj razvoj in rast le najboljše. To pa lahko dobi le s kakovostno in zadostno prehrano.
Če ste noseči tudi vi in vam je težko ob misli na to, da boste v pičlih nekaj mesecih izgubili s tako težavo prigarano postavo, se zavedajte, da boste po porodu nekdanjo postavo kmalu dobili nazaj, če boste jedli pametno in uravnoteženo ter sledili preprostemu režimu telovadbe. Zaradi povečanja teže v nosečnosti ni prav nič izgubljenega.

Jesti zdravo

V nosečnosti pa vendarle ni pomembno le to, da jemo. Bolj pomembno je, da jemo kakovostno. Vsak dan mora biti na jedilniku vse, kar nosečnica in njen nerojeni otrok potrebujeta: ogljikovi hidrati (kruh, testenine, riž), sveže sadje, zelenjava, beljakovine (meso, ribe, jajca, stročnice, mlečni izdelki) in maščobe. Če ste vegetarijanka, z uravnoteženo prehrano dobite vse, kar telo potrebuje, če ste vegan, pa boste morali jemati dodatke kalcija ter vitamina D in B12. Povejte svojemu ginekologu, da ste vegetarianka oz vegan.
Nikar ne pozabite na folno kislino, ki preprečuje nepravilnosti v razvoju zarodka in ploda, kot je, denimo, spina bifida. Folna kislina po zadnjih študijah tudi zmanjšuje tveganje za nastanek volčje in zajčje ustnice. Folno kislino (400 mg dnevno) začnite jemati že dva meseca pred načrtovano zanositvijo in še prve tri mesece nosečnosti. Prav tako je pomembno, da jeste hrano, v kateri je čim več te snovi. To so predvsem zelena listnata zelenjava, pomaranče, mleko in mlečni izdelki.

Jejte, da potešite lakoto!

Nikoli ne skušajte izpustiti obroka, da bi se manj zredili. Seveda velja tudi obratno. Mit o nosečnici, ki mora jesti za dva, je povsem zastarel. V resnici nosečnica potrebuje le približno deset do petnajst odstotkov več kalorij kot sicer. Pomembno je, da je redno in predvsem uravnoteženo prehrano.

Koliko kilogramov naj bi pridobili?

Teža v nosečnosti naj bi naraščala enakomerno. Če boste jedli takrat, ko boste lačni, se boste v prvih 20 tednih zredili za okoli štiri kilograme, nato pa vsak teden pol kilograma. To pomeni, da boste ob koncu nosečnosti približno 12 kilogramov težji. Vendar pa je v resnici razpon mnogo večji. Nekatere nosečnice se zredijo tudi 20 kilogramov in več, spet druge pa manj kot deset in imajo kljub temu povsem zdravega otroka.
Veliko je odvisno od vašega metabolizma in dejavnosti. Če ste bili pred zanositvijo zelo lahki, se lahko zredite več, v nasprotnem primeru je priporočljivo paziti. Tako kot hujšanje lahko tudi prekomerna teža poveča tveganje za nosečnostni diabetes, zvišan pritisk in preeklampsijo. Nosečnice s prekomerno težo imajo tudi več možnosti, da se bodo pri njih pokazale krčne žile, teže bodo dihale in zelo verjetno jih bo mučila zgaga. Vsekakor pa zdaj ni čas za hujšanje in radikalne diete. Vendar to ne pomeni, da morate hujšati. Nasprotno. Pazite le, da se ne boste po nepotrebnem prenajedali s praznimi kalorijami, denimo s čipsom in sladkarijami, še zlasti, če veste, da je prav takšna hrana vzrok vaše prekomerne teže.
Pravilna prehrana je pomembna tudi za ženske, ki so bile pred nosečnostjo prelahke. To je zlasti pomembno v prvih 12 tednih nosečnosti, ko se oblikujejo vsi organi.
Če imate kakršna koli vprašanja v zvezi s težo v nosečnosti, se posvetujte z ginekologom!

Pozor pred pretiranim povišanjem

Tehtanje je sestavni del vsakega obiska v posvetovalnici za nosečnice. Pod posebej budnim nadzorom so nosečnice, ki so imele še pred zanositvijo preveliko ali prenizko telesno težo. Ginekolog bo zelo pozoren na vsakršno nenadno in izrazito povečanje telesne teže. To je lahko znak hujšega zastajanja vode v telesu. Če so ob tem v urinu prisotne beljakovine in ima nosečnica povišan krvni tlak, je to vsekakor alarm, ker gre zelo verjetno za preeklampsijo, ki ogroža tako nosečnico kot njen plod.
Če bi radi vedeli, kako bo vaša teža naraščala, poglejte v spodnjo tabelo.

Pridobivanje teže po tednih

0 – 12 teden 5 % od vse pridobljene teže
12 – 20 teden 20 % od vse pridobljene teže
20 – 30 teden 50 % od vse pridobljene teže
30 – 36 teden 25 % od vse pridobljene teže
36 – 40 teden teža ostane praktično enaka

Prehranske motnje pred nosečnostjo?

Nosečnice, ki so pred nosečnostjo trpele zaradi prehranskih motenj, kot je denimo anoreksija ali bulimija, so seveda zaskrbljene, kako bo njihova motnja vplivala na razvoj nerojenega otroka. Strokovnjaki, ki se ukvarjajo s prehranskimi motnjami, opažajo, da se pri mnogih nosečnicah, ki so pred zanositvijo trpele zaradi bulimije, simptomi zmanjšajo in po porodu marsikdaj ne vrnejo več. Malo teže je pri ženskah, ki so trpele zaradi anoreksije. So trpele, pravimo zato, ker v akutni fazi bolezni zanositev pogosto sploh ni možna, ker bolnice izgubijo menstruacijo. Zdravljenje anoreksije je dolgo in mučno, spomini na bolezen pa običajno ostanejo v zavesti ženske vse življenje. Deset dodatnih kilogramov, pridobljenih med nosečnostjo, je za vsako ozdravljeno žensko lahko hudo psihično breme. Strokovnjaki takim nosečnicam svetujejo, naj med tehtanjem gledajo stran in prosijo sestro, da teže ne vpišejo v materinsko knjižico, temveč le na karton za ginekologa. Zelo smiselno je tudi, če že pred načrtovano zanositvijo ženska obišče strokovnjaka za motnje hranjenja in ga prosi za pomoč pri načrtovanju prehrane med nosečnostjo.

Zakaj dodatni kilogrami?

Otrok 3-3,5 kg
 
Dodatna kri 1,25 kg
 
Povečane prsi 400 g
 
Večja maternica 900 g
 
Plodovnica 800 g
 
Posteljica 650 g
 
Dodatna maščoba 1,7 kg
 
Zastala voda 2 kg
 

 Pripravila: Maja Črepinšek

Preberite si še

  • Avokado

    Avokado je sadež z izjemno hranilno vrednostjo

  • Banane

    Banane so običajno prvo sadje, ki ga uvedemo na dojenčkov jedilnik. Priporočajo jih tudi nosečnicam za lajšanje jutranje slabosti.

  • Korenje

    Blagodejni učinek korenja na naše zdravje pripisujejo kombinaciji različnih zaščitnih snovi, ki jih ne vsebuje nobeno prehransko dopolnilo.

  • Jedilnik nosečnice

    Optimalna prehranjenost pred nosečnostjo in med njo je temelj za zdravo rast in razvoj našega otroka.

  • Urejena prebava v nosečnosti

    V nosečnosti je zjemno pomembno je, da imate urejeno prebavo. Toda kako to doseči, še posebno, če je težava dolgotrajna?

  • Jabolko za zdravje

    Jabolka so danes, v obdobju ponudbe z vsega sveta, nadomestile pomaranče, banane in drugo južno sadje. Je to dobro?
     

Loading ...
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.