Novice

Zimska številka Pikapolonice že v prodaji!

Zimska izdaja revija za otroke Pikapolonica je na voljo v marketih Mercator, Tuš, Jager in Leclerc.

 

Vse novice

Dieta za dober razvoj ploda

Hrana, ki jo zaužijemo, je najpomembnejši dejavnik, ki določa, kako se bo naš otrok razvijal. Podhranjenost matere ali njena napačna prehrana vpliva tudi na nerojenega otroka. Rezultati raziskav po svetu kažejo, da imajo le-ti pogosteje težave z debelostjo, sladkorno boleznijo in boleznimi srca. Podhranjen plod usmeri vso razpoložljivo kri v možgane, seveda na račun organov v trebušni votlini. Jetra se ne razvijejo v celoti, ostanejo manjša in zato manj učinkovita pri uravnavanju holesterola. Omejena ponudba hranljivih snovi tudi povzroči, da se pri otroku razvije »varčen« metabolizem – takšen, ki izkoristi vsako kalorijo, ki je na voljo.

20 živil, ki ne smejo manjkati na jedilniku nosečnice

Jogurt: lahko prebavljiv, krepi imunski sistem, ima nizek glikemični indeks, vsebuje kakovostne beljakovine, kalcij, magnezij, fosfor, cink, riboflavin, vitamin D, vitamin B12.
 
Posneto mleko: ima nizek glikemični indeks, vsebuje malo maščob, kakovostne beljakovine, kalcij, jod, magnezij, fosfor, kalij, vitamine A, D, B12 in riboflavin.

Sir: vsebuje kakovostne beljakovine in kalcij.

Globokomorske ribe: vsebujejo kakovostne beljakovine, niacin, biotin, riboflavin, kalcij in esencialne omega-3 maščobne kisline, vitamina A in B12.

Jajca: vsebujejo kakovostne beljakovine, krom, fosfor, cink, vitamine A, D in B6 ter biotin.

Pusta govedina: vsebuje kakovostne beljakovine, železo, krom, selen, cink, tiamin, pantotensko kislino, piridoksin in vitamin B12.

Pusta svinjina: vsebuje kakovostne beljakovine, železo, krom, tiamin, vitamin B12 in pantotensko kislino.

Perutnina: vsebuje kakovostne beljakovine, železo, krom, selen, cink, tiamin, pantotensko kislino, vitamin B12 in piridoksin.
 
Tofu: vsebuje beljakovine, malo maščob, vlaknine, vitamin A in tiamin.
 
Fižol, grah, leča: imajo nizek glikemični indeks, vsebujejo beljakovine, malo maščob, folno kislino, tiamin, piridoksin, kalcij, baker, železo in cink.

Oreški: vsebujejo beljakovine, vlaknine, baker, magnezij, mangan, cink, piridoksin in biotin.
 
Brokoli: vsebuje vlaknine, vitamina A in C, riboflavin, folno kislino, kalcij, krom, magnezij in mangan.

Špinača: vsebuje kalcij, krom, železo, magnezij, mangan, kalij, vitamina A in C, riboflavin in folno kislino
zelje vsebuje vlaknine, vitamina A in C, riboflavin in folno kislino.

Paradižnik: vsebuje vitamine A, C ter likopen in lutein.
 
Jabolka: imajo nizek glikemični indeks, vsebujejo vlaknine in krom.

Pomaranče: imajo nizek glikemični indeks, vsebujejo vlaknine, vitamina A in C ter folno kislino.
 
Avokado: vsebuje vlaknine, vitamine A, E in B-kompleks, baker, magnezij, kalij in piridoksin.
 
Ovsena moka: ima nizek glikemični indeks, vsebuje beljakovine, vlaknine, železo, magnezij, mangan, selen in cink.

Polnovredna pšenična moka: vsebuje beljakovine, malo maščob, vlaknine, vitamin E, tiamin, folno kislino, magnezij, fosfor in cink.

Zlata pravila


V prvem trimestru nosečnosti uživajmo enostavne jedi, ki so lahko prebavljive in omilijo jutranje slabosti. Včasih pomaga, če se izognemo brokoliju, brstičnemu ohrovtu, čokoladi, kavi, gobam, čebuli, česnu in ostalim začimbam. Prehrana naj bo bogata z vitamini, predvsem s folno kislino.

V drugem trimestru nosečnosti potrebujemo več energije, popiti pa moramo tudi veliko tekočine, najbolje vode. Sadni sokovi povzročijo nihanje krvnega sladkorja, gazirane pijače pa napihnjenost in vetrove. Prehrana naj bo bogata z železom in vlakninami. Pogosta nadloga je zaprtje, saj se prebava upočasni, da lahko telo absorbira kar največ hranljivih snovi. Pomaga z vlakninami bogata prehrana in dovolj tekočine. 

V tretjem trimestru nosečnosti kuhajmo preproste jedi, ki nam prihranijo čas in energijo. Prehrana naj bo bogata s kalcijem in omega-3 maščobnimi kislinami najdemo v ribah, lanenem semenu, omega jajcih, soji... Omega-3 maščobne kisline sodelujejo pri razvoju živčnega sistema in inteligence pri otroku.

Železo in folna kislina

Ko načrtujemo nosečnost, poskrbimo, da bo na jedilniku dovolj železa in folne kisline. Vsakodnevni jedilnik mora vsebovati:

- 6-8 porcij sadja in zelenjave,
- 3 porcije mleka ali mlečnih izdelkov,
- 4-6 porcij mesa ali ustreznih zamenjav,
- 6-8 porcij kruha in žitnih jedi,
- 2-3 porcije olja ali oreškov.

Preberite si še

  • Jutranja slabost

    Slabost in bruhanje sta dva od najbolj tipičnih in neprijetnih znakov zgodnje nosečnosti.

  • Banane

    Banane so običajno prvo sadje, ki ga uvedemo na dojenčkov jedilnik. Priporočajo jih tudi nosečnicam za lajšanje jutranje slabosti.

  • Korenje

    Blagodejni učinek korenja na naše zdravje pripisujejo kombinaciji različnih zaščitnih snovi, ki jih ne vsebuje nobeno prehransko dopolnilo.

  • Jedilnik nosečnice

    Optimalna prehranjenost pred nosečnostjo in med njo je temelj za zdravo rast in razvoj našega otroka.

  • Urejena prebava v nosečnosti

    V nosečnosti je zjemno pomembno je, da imate urejeno prebavo. Toda kako to doseči, še posebno, če je težava dolgotrajna?

  • Jabolko za zdravje

    Jabolka so danes, v obdobju ponudbe z vsega sveta, nadomestile pomaranče, banane in drugo južno sadje. Je to dobro?
     

Loading ...
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.