Transfuzija krvi pri otroku

Vprašanje: Sedemmesečna hčerka ima prirojeno srčno hibo in bo kmalu drugič operirana. Prvo operacijo je bilo nujno opraviti hitro. Ob tem zdravljenju je dobila šest različnih krvnih pripravkov - domnevam, da od različnih krvodajalcev (kri, plazmo, zgoščene eritrocite).
Zanima me, ali je pri nas možna transfuzija krvi od staršev? S hčerko imava namreč enako krvno skupino. Vem, da kri pri nas skrbno testirajo, pa vendar je verjetno možno s transfuzijo dobiti povzročitelje bolezni, proti katerim pač še ne testirajo, ker bolezni ne poznamo ali je pri nas zelo redka.
Koliko časa mora miniti od okužbe z virusom HIV in s hepatitisom, da so testi pozitivni? Ali je možno, da se krvodajalec včeraj nevede okuži, danes pa daruje kri - se v krvi to že odkrije? V katerih primerih je možna avtotransfuzija? Kaj menite o operacijah brez transfuzije?
Možni zapleti
V kolikor se vajini krvni skupini ujemata v vseh potrebnih parametrih, ste kot mama seveda lahko dajalec krvi svojemu otroku. Res pa je, da po zadnjih podatkih tudi v svetu take transfuzije opuščajo, ker je možno pogostejše pojavljanje imunskih zapletov ob transfuziji. Na primer, med nosečnostjo s tem otrokom je pri materi prišlo do senzibilizacije na otrokove rdeče krvničke.
Tveganje za prenos
Tveganje za prenos virusa HIV s transfuzijo je ocenjeno na 1: 300.000 do 1: 1.000.000 prejemnikov, za hepatitis pa 1: 3.000 do 1 : 5.000. V teh številkah je zajeto tudi tako imenovano diagnostično okno, to je čas, ko se krvodajalec nevede okuži in medtem že daruje kri, v kateri pa okužbe še ni možno z danes znanimi postopki odkriti.
Avtotransfuzija ne pride v poštev
Pri tako majhnem otroku, pri katerem je predvidena tako obsežna operacija in zato možna tudi precejšnja količina krvi, potrebne za transfuzijo, avtotransfuzija ne pride v poštev. O tehnikah operacij brez transfuzij pa bi morali govoriti s kirurgom, vendar je gotovo tudi pri teh operacijah tveganje, da bo transfuzija vendarle potrebna.
Ajda Cimperman, dr. med., spec. pediatrije